Kartepe kayak merkezi Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerindendir. Özellikle doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü manzarası ile dikkat çeken Kartepe, ayrıca İstanbul’a 1 saatlik uzaklığı ile de cazibesini arttırır. Bununla birlikte zirveye çıkış arabayla sadece 20 dakikadır ve Kocaeli belediyesi tarafından sıkça uygulanan tuzlama ile yollar hemen hemen çoğu zaman açık tutulmaktadır, dolayısıyla zincire ihtiyaç duyulan gün sayısı oldukça azdır. Bu da Kartepe ulaşımı açısından oldukça önemlidir.

Kartepe pistleri, çeşitlilik açısından da zengindir. Her zorluk derecesine hitap edebilen pistleriyle Kartepe, bu çeşitliliği aynı bölgede sunabilen ender yerlerdendir. Bir çok kayak merkezi, sadece 1 yada 2 kayak pistine çıkış kartı sağlayabiliyor iken, Kartepe kayak merkezi zirvesinde hizmet veren tek işletme olan Greenpark Kartepe, toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine tek bir skipass ile faydalanmanıza olanak tanıyor. Dolayısıyla bu da kayarken sizin hem farklılık yaşayabilmenize, hemde zorluk derecelerini deneyip değiştirebilmenize fırsat veriyor. Kartepe telesiyeji zor pist dahil tüm seviyelere hitap eden pistlere sahipken, Geyikalanı kolay-orta, Karlıktepe orta, Kadıkonağı (otele çıkış pisti) çok kolay seviyededir. Burda aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir detay da Karlıktepe’nin teleski (ayakta iken sizi karın üstünde çekerek çıkartan sistem), diğer liftlerin ise telesiyej (koltuklara oturarak) ile liftlere çıkarmasıdır. Kısacası 4 liftin 3’ü telesiyejdir, bu da önemli bir rahatlıktır.

Kartepe oteller Kartepe kayak merkezine programınızı şekillendirirken, kaymak için ihtiyacınız olacak snowboard veya kayak malzemelerini nasıl temin edeceğinizde aklınızda bulundurmanız gereken bir detay olacaktır. Dağın zirvesinde sadece Greenpark otelin bulunduğunu hatırlatarak, bu otelin içinde de bir tek kayak odası bulunduğunu belirtelim. Buradaki kayak odası, pistlere yakın olmasına karşın fiyatları yüksektir. Ayrıca kalabalık olma ihtimalide göz önünde tutulmalıdır. Buna karşın Kartepe kayak kiralama opsiyonları arasında zirveye gelmeden evvel yol üzerinde göreceğiniz kayak odaları daha makul fiyatlarla yardımcı olabilmektedirler. Daha detaylı bilgi için: Kartepe kayak kiralama